Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Pon Gru 11, 2017 15:07 Zobacz posty bez odpowiedzi
Wyjaśnienie Imbredowania
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 13:35
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Część II

Trochę a Allelach czyli Genach - Podam na przykładzie z ksiązki :)
Użyte do takiego krzyżowania pary rodzicielskie, oznaczmy literką "P" powinny się różnić jedną bądź kilkoma cechami. Dla przykładu samiec z czubkiem oraz zamica bezczuba. To właśnie warunkują geny, czubek lub jego brak. Gdy skrzyżujemy tą parę da nam młódki bezczube, ale tylko wtedy gdy ich rodzice należą do czystych wcześniej nie skrzyżowanych szczepów, czyli że samiec pochodzi z czysto czubatej rodziny, a samica z od rodziców i dalszych przodków była bezczuba. Czubatość rasową w danym przypadku można sprawdzić za pomocą analizy genetycznej, która w odniesieniu do cechy czubatości polega na skrzyżowaniu samca i samicy czubatej, jeśli rodzice prowadzeni są w czystości szczepów to potomstwo będzie z czubem. Co za tym idzie fenotyp jest utworzony w oparciu o genotyp. Mieszańce otrzymane z połączenia samca czubatego z samicą bezczubą, stanowiące pierwsze pokolenie F1 skojarzone między sobą dadzą potomstwo o różnych cechach. jest to drugie pokolenie F2 naszej pary wyjściowej F.
W. Christie i C. Wriedt eksperymentując przez wiele lat na różnych szczepach gołębi uzyskali w wyniku krzyżowania czubatych z bezczubymi następujące wyniki segregacji:
- w pokoleniu F2 - rozszczepienia się cech 17 wnuków wielkoczubych, 3 małoczube, 1 z czubem ostrym i 44 bezczube. Oznacza to że w drugim pokoleniu pojawia się wyraźny polimorfizm (wielkość form). W celu dokładniejszego ustalenia dziedziczności omawianych cech ww autorzy kojarzyli pokolenie F1 lub F2 z rodzicami albo nawet z dziadkami "P". (Tutaj powinien być rysunek jak to robić, ale nie wiem jak go załączyć :(. )

Z powyższych wszakże jasno wynikać ma o panowaniu cechy bezczubatości nad czubatą. Dlatego ta ostatnia nie pojawia się w pierwszym lecz dopiero w drugim pokoleniu. Podobnie rzecz się ma u potomstwa z krzyżowania wstecznego. Analiza oby dwóch pokoleń wskazuje że rodzice należą do czystych szczepów swoich ras. Pierwsze pokolenie zatem stanowią młódki przynależne do hetezygotów, którym fenotyp nie zgadza się z genotypem. i z tego powodu następuje rozszczepienie cech czy też pojawia się polimorfizm. W powyższym przykładzie eksperymentu brak czuba na głowie jest cechą dominującą (my mówimy silna krew) a czubatość cechą ustępującą. W doskonaleniu szczepu i zachowaniu w czystości znajomość tego rodzaju dziedziczenia cech ma zasadnicze znaczenie.
Koniec części drugiej.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
tedy

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 15:30
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ja nie wiem kolego Iwancafe czy używanie nazewnictwa szczepy w odniesieniu do czubatków ma sens dla nas hodowców gołębi pocztowych. Po drugie, nie wiem czy takie przykłady są interesujące dla zwykłego śmiertelnika, bo powiem szczerze że mnie jako hodowcę gołębia pocztowego to interesuje dziedziczenie dobrej budowy, skrzydła, pigmentacji oka itp. a nie czubki na głowie. Co nie zmienia faktu że Twoje wpisy są ciekawe i należą Ci się podziękowania za dobra robotę. Czekam jednak na materiały do których być może będę się mógł merytorycznie odnieść i podyskutować lub wymienić poglądy o ich treści.

pozdrawiam DL
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 16:38
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Witaj kol. Tedy, a jak bys tak zamiast tych czubkow i bezczubych podstswil rodzicielska pare samca x pstrego i samice y czerwona ( odpuszczamy temat jaki kolor jakiemu ustepuje....) i wszystko co uchowasz w pierwszym pokoleniu jakie bedzie? W drugim jakie powinno byc? No wlasnie tak to sobie trzeba podstawic, ze z pierwszego pokolenia moga byc same niebieskie a dopiero w drugim da wlasciwa pigmentacje i beda pstre ze zdolnosciami lotowo powrotnymi...
siwy7

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 17:07
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kol. Iwancafe tak jak pisalem bedziesz wklejal jakieś artykuły nie wnoszące nic do naszego sportu.Bo po co mi czubek u golebia? A tak naprawdę Ci co umieli inbredowac gołębie to już nie żyją. To byli bracia Janssen. I powiedz mi a wiem to z pewnego zrodla dlaczego płacili 2000€ za jajko gołębia skalnego. Ja wiem a zTy. I powiem jeszcze tyle że ten gołąb jest pod ścisłą ochroną.
gregor46

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 17:31
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

hallo kol Iwancafe , naprawde bardzo ciekawy temat , ale nie dla normalnych hodowcöw , temat ciekawy dla studentöw .weterinari , i innych teoretyköw . fakt jest , jesli byloby to tak proste wychowac przez imbredowanie samych asöw , ktöre dziedziczo 50% od starych , to kazdy z nas , mialby tylko same asy i ptaki z 13-14 konkursami siedzialy by na kazdym golebniku , i w tym wypadku , kazdy byl by mistrzem , wiec to tylko teoria , normalnego hodowcy nie interesuje ubarwienie , i kolor oka co , go interesuje to co ten ptak osiaga na lotach , imbredowanie to kolorowe rodowody pisane pod ptaka ( asa )aby rozkrecic interes , nikt z nas nie ma za duzo bardzo dobrych ,i jednoczesnie ptaköw ktöre dobrze dziedziczo , to so tak zwane zlote pary , i ch jest bardzo malo . ps najleprzo drogo do wychodowania dobrych ptaköw jest krzyzowanie 2 calkowicie obcych lini , z dobrych hodowli , ktöre przez kilkanascie lat robio wyniki . to moje uwagi na ten temat , ps u mnie w mojej hodowli praktykowana jest wolna milosc , tz dowolne wybieranie partnera . dobry lot gregor , jeszcze jedno pytanie , czy ty praktykujesz to imbredowanie w twojej hodowli , i jake masz wyniki , ( aby poprzec to teorie ) dobry lot gregor
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 17:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jednak na tym forum ciągle mnie ktoś zadziwia, pytanie było o wyjasnienie imbredowania, i z takim zamiarem wyszedłem nie było to kto jak leci i z jakimi wynikami. Ale ja umiem się przyznać, wyników nie mam żadnych ale nie z racji ptaków czy imbredowania (o tym za chwilę i z jakimi efektami) tylko z racji gołebników, których nie pottafię wyprowadzić tak żeby ptaki się w nich czuły super. Nie potrafię doprowadzić do ładu wentylacji. co roku lecę i młode i część starych, bo nie wiem jak utrzymać właściwą wentylację, bo zaraz siadają mi na drogi oddechowe, robie wszelakie badania i są zdrowe, tylko wiecznie szczelina zamknięta. To tyle o moim wyniku!!!! jeśli to on ma decydować o tym czy komuś się udało imbredowanie to nie do końca się zgadzam bo żeby mieć efekty imbreda trzeba albo można dopiero w 3 pokoleniu sprawdzić. Co do efektów, to tak wiem jak to zrobić ażeby z Ciemnego pstrego i z szymla wyhodować niebieskiego ptaka, zapraszam dam Ci kolego całą parę i młódka a ty na własny koszt zrobisz badania dna jak będą się różnić oddam kasę! Szymelka w 5 pokoleniach po szymlach lub ciemnych , a ciemny pstry w 3 pokoleniu wstecz miał niebieskiego pradziadka. Ale nie po to w opisie jest żę przy doświadczeniu wychodowano ileś gołebi z takim a ileś z innym czubkiem, trzeba sobie to przełożyc na kolor, czy na budowę pióra, czy na przykład ma taką zatokę po 7 piórze jak KLEINE DIDI itp....
tedy

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 17:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego iwancafe, jakoś nie bardzo widzę abym miał tą genetyczną szaradę dotyczącą czubka stosować w przypadku koloru. Nie wiem, nie zgłębiałem tematu dziedziczenia aż tak bardzo ale czy to co napisałeś, doświadczenia dotyczące dziedziczenia czubatości można ot tak odnieść do dziedziczenia koloru? To co wobec tego, czubek jest cechą specyficznego ukształtowania upierzenia a kolor jest barwnikiem upierzenia, więc działa to tak samo? Do mnie jakoś to nie trafia, jak możesz napisz jakieś przykłady doświadczeń i ich rezultaty.

Siwy, proszę, przestań już z tymi jajkami od skalniaków, 19.00 już niedaleko i wiem że dzieci czekają na bajki ale tu chyba same dorosłe chłopy czytają te Twoje bajki.

pozdrawiam DL
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 17:54
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Powiedzcie jak wstawić plik to tam jest ładnie rozrysowane zrozumiecie wtedy o co mi chodzi....

Co chodzi o geny to w nich zawarte są informacje o budowie organów wewnętrznych i zewnętrznych, zwóćcie uwagę na budowę lotek 1 rzędu zwłaszcza pierwszych trzech licząc od zewnętrznej strony, Mogą one być jakby przycięte w kierunku tułowia ptaka i jak dołożycie takiego samego ptaka, to albo będą jeszcze ostrzejsze, albo zostaną w 1 pokoleniu bez zmian, albo dostaną geny dziadków. wtedy trzeba wiedzieć, który z dziadków miał takie lota.
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 18:09
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Allela odpowiada w organizmie ptaka za wszystko, trzeba pamiętać że jedną dotaje od samca drugą od samiczki! Ale o tym w części III
gregor46

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 18:21
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

hallo Iwancafe , nie rozumie co ty chcesz nam udowodnic , jesli ta teoria byla by u ciebie sprawdzona , i twojw wyniki rewelacyjne to bym mögl to zrozumiec ale tak ?ß co do twoich wyniköw , i wentylacji to ja przpuszczam ze so inne przyczyny , dlaczego nie leci , ps ja przypuszczam , ze ty sie w twojej hodowli Zaimbredowales , imbredy do 3 pokolenia , ale nie dlurzej i tu hyba ten problem z twojo Wentyacjo , co ty piszesz nie jest od ciebie ty tylko odpisujesz , nie znajoc materii . ps ja cie poröwnuje do Tosnowca , on sprzedaje szybkie ptaki , ktöre nie so sprawdzone w konkurecji lotowej szybkosc jest tez 700 m/min , a ty prubujesz nam tak skomplikowany temat jakim jest Imbredowanie , zacznij to sprawdzac u siebie i wtedy z praktyki , napisz cos konkretnego , ps to nie jest krytyka , tylko wymiana poglondöw . dobry lot , co ma farba upierzenia doczynienia z wynikem ptaka , wedlug mnie on moze byc brudny , z polamanymi lotkami , ale jak robi wynik to jest dobry .
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 18:34
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Tu kolego Gregor jesteś w błędzie nie imbreduje gołebi lotowych bo nie mam takiego przodka na którego warto. Imbreduje tyllko po rozpłodowych i czekam na efekty, przy moim prowadzeniu hodowli zaczynam zauważać to o co mi chodziło. Właśnie w 3 pokoleniu. A jak byś czytał to co napisałem dokładnie, zauważył byś że podpieram się książkami i artykułami ludzi któży to wprowadzali w praktyce i przeprowadzali doświadczenia.

A co ma do siebie że masz Samca "&" który ma 67 konkursów w 4 lata. a do niego samice co jej babka miała 33 konk w 3 lata...

Chciałbyś to wziąść w parę i wychować potomstwo ??

Ostatnio zmieniony przez iwancafe dnia Czw Lis 30, 2017 18:49, w całości zmieniany 1 raz
siwy7

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 18:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Iwancafe nie wklejaj już tych bzdur , bo dobrze wiesz że to nie działa. Wyniku brak , gołębie non stop chore. Nie bierz się za imbredowanie bo drugim Janssenem nie jesteś. Ja Ci powiem co masz zrobić, aby już za rok po lotach mlodych być na pudle w oddziele. Zakup za granicą 3 szt. Inbredow ze znanych linii. Dokup do pary 3 szt. golebi po wdowcach ktore dobrze lecą. Sparuj inbredy z tymi po wdowcach. Uchowaj jak najwięcej po nich młodych i lotoj. A puchary i dyplomy Cię nie omina. I nie wklejaj bzdur bo to nikomu do niczego jest nie potrzebne.
tedy

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 18:46
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Hello GREGOR

tu ziemia. " tylko wymiana poglondöw" ja nie zauważyłem aby kolega Iwancafe chciał komuś coś udowadniać, pisze po prostu jako ciekawostkę. Wymiana poglądów polega na odnoszeniu się do konkretów jakie przedstawia Iwancafe a nie na porównywaniu go do Ryszarda T, więc albo wymieniaj poglądy albo bądź biernym czytelnikiem jak nie masz nic sensownego do powiedzenia.

Iwancafe aby tu pokazać plik graficzny na forum, plik musi gdzieś leżeć na sewerze np na :

https://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie

kiedy go już tam położysz, wtedy pojawi Ci się do niego link, i wkleiasz ten link tu na forum znacznikami [img][/img] i to wszystko.

Czy masz jakieś materiały źródłowe do opisanych tu twierdzeń.

pozdrawiam DL
iwancafe

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 19:07
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/jArTt9~ujE00rOeUx_E0IL7quJVvCV

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/HyJgsD~OV4AjxZ7tsEbiJCnP4Hnnzc
zen0171

WysłanyWysłany: Czw Lis 30, 2017 19:10
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego iwancafe, dzieki za to co zamieściłeś o imbredowaniu. Nie przejmuj się docinkami niektórych, oni wiecznie o coś do wszystkich mają pretensje. Gdyby mieli tu pisać tylko mistrzowie z wynikami to zostałoby ich naprawdę niewielu. Forum jest do wymiany poglądów po to by się czegoś dowiedzieć, nauczyć. Tym co już wszystko wiedzą i zdobyli najwyższe laury proponuje grzać się we własnym blasku.
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: