Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Wto Gru 12, 2017 14:20 Zobacz posty bez odpowiedzi
Wyjaśnienie Imbredowania
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
gregor46

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 10:42
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

hallo kol Iwancafe prosze zerknij na PW , ja ci chetnie sprubuje pomuc , ale nie publicznie , na tym forum jest za duzo ludzi ktörzy myslo ze za duzo wiedzo . dobry lot gregor .hallo tedy masz calkowicie racje , ten temat jest tak niewyczerpany , i nie sprawdzony , wiec zostanie dalej terio . ps ile czystych lini z 1 albo 2 generacji , siedzi u nas na golebnikach , i tylko z tych jest nadzieja na imbredowanie .dobry lot gregor
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
kslom

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 11:19
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego gregor 46, zdałeś egzamin celująco:))
Kolego iwancafe
Wklejone strony pochodzą chyba z książki węgierskiego autora, tak? Miałem taką książkę, kupiłem chyba w 1988 roku (wydałem cały żołd) ale niestety pożyczyłem i już nie wróciła.
Zastanawia mnie natomiast jedno. W hodowli gołębi pocztowych chodzi o coś innego jak rasowych, nazywa się to powrotność. Wydaje mi się, że przy rasowych jest prościej zaobserwować postęp i kierunek prac hodowlanych. Jak natomiast określić "kierunek" w hodowli gołębi pocztowych. Na obrazkach jasno wynika że jakaś część wychowanych młodych z linii A czy B nie ma właściwych cech (a są to czubki czy barwa). Powrotności u pocztowych nie widać. Nawet jak wyślemy młode w celu sprawdzenia, to i tak dane będą/ mogą być "zniekształcone" (pogoda, drapieżniki itp itd)
Moim zdaniem nie ma co zbytnio mocno wchodzić w tematykę imbredowania a przyjąć zasadę Kolegi gregor 46 "brudny i bez piór ale zdobywa konkursy" lub Kolegi wiarusa który pisze to samo tylko w inny sposób.
Może sie mylę ale to są moje przemyślenia w tym temacie. Ale każda pasja wzbogaca....
Pozdrawiam

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 14:16
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

myślę że część ten rysunek wyjaśni co ma na celu imbredowanie i jak rozpoznawać czy idziemy w dobrym kierunku...

https://www.fotosik.pl/zdjecie/140f3211a7a2c0c5

Samica ze względu na swój jeden pusty chromosom Y w parze ( X, Y) oddziaływają inaczej niż samiec na swego
potomka. Samica może ze swej pary chromosomów do nowej komórki przekazywać tylko jeden chromosom typu X i
tylko na syna, nie na córkę. Na córkę może przekazać tylko chromosom typu Y:

kol. Kslom tak S. PEterfi, bardzo mądra książka, ale korzystam też z innych publikacji. Oraz często rozmawiam z hodowcami o efektach ich kojarzeń i jak to przebiegało.

Wcześniej był wpis odnośnie rodowodów, że imbredowanie to wymysł dla rodowodów, ciężko się z tym nie zgodzić, ale rodowód, potrzebny jest przy imbredowaniu w celu zaobserwowania w jakiego przodka poszedł gołąbek.

Kol. Tedy to dwie pary które miałem połączone w taki sposób

Para 1

https://www.fotosik.pl/zdjecie/63b0f5361882c525

https://www.fotosik.pl/zdjecie/e135a873c5b4e765

Para 2

https://www.fotosik.pl/zdjecie/dc16e01178be294a

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1d0131d5a2844ce3
tedy

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 16:11
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego Iwancafe, odniosę się na razie do zdjęcia pierwszego. Zawsze myślałem że do łączenia gołębi w celu inbredowania wybieram gołębie bez zarzutu, przynajmniej dla mnie. I tak sobie myślę po co hodowca który decyduje się na imbredowanie bierze do hodowli samicę która dla mnie ma pewną dyskwalifikację, nie cierpię szerokich ogonów, dla mnie jest to jedna z cech dyskwalifikacji i ja osobiście nie włączyłbym takiej samicy do imbredowania mimo jej innych ewentualnych plusów. Więc odpowiedz mi po co umieściłeś ją w przedstawiony schemacie?

pozdrawiam DL
iwancafe

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 16:26
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jak sama nazwa mówi Praktyczna ocena przydatności, co do imbredowania, które zostawić, oczywiście przykład jest marginalny, ale... każdy może selekcję dopasować do siebie.
tedy

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 17:18
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

ja rozumiem kolego Iwancafe, te które zostawić to wiem, ale dla mnie nie jest to racjonalne zachowanie hodowcy który już na początku swojej drogi imbredowania włącza gołębia z widocznymi wadami które chce wyeliminować. Mnie osobiście zawsze się wydawało że tu bardziej chodzi o wyeliminowanie cech niewidocznych które imbredowanie nam pokaże a zagęszczenie najlepszych cech wybitnych przodków. Oczywiście że każdy dopasowuje selekcję do siebie bo każdy bazuje na materiale własnym ale czy ma sens już na początku drogi bazowanie na gołębiach z felerem? Chyba że akurat w tym wypadku była to wybitna samica, ale ja takiej nie spotkałem z szerokim ogonem.

pozdrawiam DL
wiarus

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 17:36
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

iwancafe napisał:
Problem wentylacji, był i jest, bo mam gołębnik z dachem jednospadowym spad jest od strony zachodniej do wschodniej, wyloty mam na wschód, od strony zachodniej za gołębnikiem na równi z nim jest zabudowanie w odległości 50 cm, na stronie południowej cofnięta w stosunku do gołebnika stoi 4 metry od niego stodoła, jedynie od północy i wschodu mam teren pusty. Ale wiatry wieją od zachodu do wschodu głównie, tak jest u mnie. i zamiast wiać od dołu do gołębnika i wychodzić górą to rzecz dzieje się odwrotnie i wszystko spada na gołębie.

Do kol. Siwy7 chciałbym posłuchać o tym jajku opowiesz?

Do kol. Gregor - sytuację opisałem jaka u mnie panuje - pomożesz?

myślę że w dniu jutrzejszym dopracuję III część omówienia, jeśli coś jest nie jasne proszę o pytania postaram się to szerzej opisać....

Imbredowanie powinno robić się małą grupą gołębi tak aby liczba usuniętych była jak najmniejsza a pozostawione tylko takie które odowiadają naszym typom. Metodę którą stosowali Bracia J. prawdopodobnie mam rozpisaną muszę poszperać, Opisane to było w hodowli Hermesa na podstawie gołębia DER DUNKLE 1523 opartego o gołęie Hyusken Van Riel i Jannsen 019

Nie musi to być problem wentylacji,widziałem gołębniki bez wentylacji gdzie ptaki dobrze leciały.Pytanie ,czy robiłeś jakieś kuracje na drogi oddechowe i czym ,oraz czy badałeś ptaki i w jakim kierunku?
iwancafe

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 17:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Tak kolego wiarus, nie bede wymienial tu preparatow, lekow czy ziolek bo jak sie okazuje stanie sie to podtematem tego tematu, byly robione posiewy i wymazy z wola.
zen0171

WysłanyWysłany: Pią Gru 01, 2017 18:38
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego iwancafe, z własnego doświadczenia wiem ze największym wrogiem zdrowia i formy gołębi jest przepełnienie. To powszechny problem bo golebie mnożą się łatwo a i nabyć coś nowego nie jest tez dużym problemem. Dajemy szanse zbyt wielu gołębiom z nadzieja ze może coś pokażą w przyszłym sezonie. Efekt jest taki ze w przepełnionym jest wilgoć, kurz i sprzyjające środowisko dla bakterii.
Właśnie borykam się z tym problemem i na razie bez powodzenia.
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: