Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Czw Sie 13, 2020 17:01 Zobacz posty bez odpowiedzi
Hodowla i tresura gołębi w Wojsku Polskim odc 1
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Wto Lis 26, 2019 5:36
PostTemat postu : Hodowla i tresura gołębi w Wojsku Polskim odc 1
Odpowiedz z cytatem

Hodowla i tresura gołębi w Wojsku Polskim odc 1 filmik https://www.youtube.com/watch?v=y_L9Z7vGArc&t=8s

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Pon Gru 02, 2019 5:36
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolejny odcinek o tresurze gołębi w Wojsku Polskim https://www.youtube.com/watch?v=eFtMdcB5udE&list=UUWV-nzFZBy-kPfQo56I2Tjw

Ps w dobie "terytorialsów" instrukcja ta nabiera nowego sensu !.

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Pią Gru 06, 2019 8:42
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

A jak to się ma do powojennej historii gołębia pocztowego , zweryfikujmy na przykładzie artykułu ...sprzed 20 lat !:

Przedstawiamy Mistrza miesiąca lipca 1999

1 Miejsce z nowym rekordem Heine i Johannes Fulgoni, Sundern

Napisał Rainer Püttman - Tłumaczenie R. Tosnowiec

Kiedy w latach sześćdziesiątych zaczynałem swój sport, niewiele nazwisk wymieniano z wielkim szacunkiem, wśród nich Heine Fulgoni. Jego fantastyczne osiągnięcia już wówczas przynosiły perły wśród gołębi. O ile większość wielkich niegdyś nazwisk uległo zapomnieniu, to nazwisko Heine Fulgoni w sporcie gołębim wciąż znajduje się na najwyższym poziomie.
„Kiedy wchodzi się na Schwemker Ring, z daleka już widać żółto malowane gołębniki”. Taka wskazówkę uzyskałem pytając o Schwemker Ring i wspominając nazwisko Fulgoni w centrum miasta. Jeśli spojrzy się szukając w górę, to trzeba być już hodowcą, by aby w żółtym gołębniku nie dostrzec domu wczasowego. Gołębnik ten w poprzednich dziesięcioleciach rozrósł się w wyniku rozbudowy, jednak w zalążku swym powstał w latach powojennych.

Gołębnik

Zupełnie przeciwnie do współczesnych trendów, by nie planować „przedziałów” wyższych niż 2 m, gołębie Fulgoni dowodzą, że również w gołębnikach wdowców (? - samców ?) o wys. 3,50, nie muszą się obawiać konkurencji. Zaopatrzenie w tlen wydaje się proste, jednak zachowało się przez dziesiątki lat, co dokumentuje wspaniały bilans sukcesów. Gdzieś w środku dachu znajduje się kwadratowy otwór około 70x70 cm, przez który powietrze może poruszać się do góry. Ponadto, przed południem o godz. 11.00 otwiera się okna obu gołębników samców, by wieczorem o 23.00 ponownie je zamknąć.
Aby samce nie siedziały stale bezpośrednio przed konstrukcją z drutu, przesuwana siatka dzieli oba „przedziały” tak, że między oknem i celą (?) znajduje się przejście o szerokości metra. W ten sposób samce mają do dyspozycji całkowitą ilość powietrza obejmującą objętość gołębnika, natomiast swoboda ruchu jest znacznie ograniczona.

Ptaki drapieżne

Rodzinie Fulgoni ta problematyka jest wystarczająco znana z własnego, przykrego, doświadczenia. Kto zna Sudern i Sauerland, ten łatwo może sobie wyobrazić, że jastrząb ma tu idealny obszar do wyrządzania szkód tutejszym hodowcom. Heine Fulgoni jako zapalony łowca byłby bardzo zadowolony, gdyby mógł taką uciążliwość zniwelować chwytając za broń.
Druga duża pasja Heinza Fulgoni to właśnie łowiectwo. Jest ona nie do przeoczenia podczas wizyt rodzinnych, gdy zarówno przy wejściu, jak i na korytarzu gęsto jest od trofeów z własnego rewiru łowieckiego. Kto jednak, już wychodzi z podziwu, powinien zaryzykować wejście do dużego pokoju łowieckiego. Całkowicie zawieszone ściany przypominają o podróżach łowieckich do Szkocji, Danii, Austrii, Jugosławii i na Węgry.

Sport Rodzinny

Jeśli określenie takie można zastosować, to z pewnością do rodziny Fulgoni, ponieważ obie żony zespołu hodowców ojca i syna, na co dzień aktywnie uczestniczą w tym sporcie. Mają przy tym, tak samo jak mężczyźni stałe zadania. Bez takiej pracy zespołowej, czy części pracy, nie byłyby możliwe trwałe sukcesy. Również gdyby wszystko spoczywało na barkach jednego człowieka, szybko znalazłoby się coś co odsunęłoby z prowadzenia. Jednak nie u Fulgonich. Kiedy to Heine Fulgoni w tym sezonie musiał przejść operację na by-pasy, co wymagało siedmiotygodniowego pobytu w klinice w Bad Oeyhausen, a jego żona Irmegard wynajęła tam dla siebie mieszkanie, aby być blisko męża, a do tego wszystkiego również Johannes Fulgoni, prokurent firmy budowlanej musiał pójść do szpitala z powodu operacji ścięgna ręki, jego żona Claudia, stanęła na wysokości zadania i zajęła się pozostawionym na jej głowie gołębnikiem, młódkami, samiczkami i samcami. Nic nie stanęło na przeszkodzie w osiągnięciu sukcesu. Wprost przeciwnie, gdyż obok innych mistrzowskich zwycięstw, rodzina Fulgonich zapewniła sobie rekordowym, prawie nie do zdobycia, wynikiem 90,293 punktów as, tytuł „Niemieckiego Mistrza Miesiąca Lipca”!

Loty regionalne ’96 - ‘99

Jak mocno prezentowały się gołębie Fulgoni w poprzednich latach na lotach regionalnych, gdzie bierze się tylko doświadczone i naprawdę dobre gołębie, pokazują następujące wyniki: W ostatnich czterech latach wykorzystano 78 gołębi, z których 64 zdobyły nagrody. Do tego w ostatnich trzech latach rozpoczynano zawsze w czwartek, ale ze względu na złą pogodę, wypuszczano zawsze dopiero w niedzielę, co oznaczało trzy noce w koszu. Z 52 uzyskanych nagród, 41 znajdowało się w 1 dziesiątkach na listach nagród!

W tym roku, do lotu regionalnego Amstetten, wyznaczono 16 gołębi, w tym 7 z ’96, 6 z ’97 i 3 z ’98. To, że wysłanie jednorocznych gołębi, nie przeszkadza w przyszłości, dowodzą ptaki z ’96 „511”, „558”, „455” i „556”. Roczne osiągnęły sukces w konkursie z numerami 59.. 42.. 354.. i 512. Dwuletnie z 3.., 555.. 344.. 1.796 i w tym roku tylko w konkursie 10.. 69.. 40.. i 561; w tym około 10.773, 12.747 lub 12.382 startujących gołębi.

Pochodzenie

Za nazwisko Fulgoni czują się zobowiązani sportowcy, którzy już od dawna w tym uczestniczą. Nazwy jak „Prinz Eugen" (Książę Euglen) i „Muskietier-Rasse” (Rasa Muszkieterów). Zagłębianie się w szczegóły odnośnie tych gołębi jest zupełnie zbyteczne, ponieważ historia pochodzenia rodu Fulgoni znana jest dobrze z licznych publikacji.
Mimo to, krótkie wspomnienie lat pięćdziesiątych.

Parka Marcela Desmeta, która zwróciła uwagę Heinza Fulgoni w 1953 w artykule w naszej organizacji „Gołębie Pocztowe”, rozpoczęła właściwą i do dziś utrzymującą się erę sukcesów gatunku Fulgoni z B 51-3369100 (niebieski ptak) x B51-3369099 (płowa samiczka). Dzisiaj wydaje się to niezrozumiałe, ale Heine Fulgoni znał Marcela Desmeta tylko z raportu i wcześniej nie widział jego gołębi. W pełnym zaufaniu zamówił parkę po pisemnym zapytaniu (kto wówczas dzwonił do Belgii?). Że to zaufanie było słuszne, dowiodły kolejne generacje parki. W 1954 przyszły na świat dwa młode, B 54-3300032 (niebieski ptak) i B 54-3300012 (niebieska samiczka), które wraz z córką „Pięknej Barcelony z ’59, 1 międzynarod. Barcelony ’58 u Marcela Desmeta, stanowią źródło Fulgoni.
Gołębie te dominowały znacząco w lotach, powodując że Heine Fulgoni stał się ważny w naszym sporcie. Tak samo pewnego dnia, gdy odbywał się lot z Linz w roku 1960. Mgła pokryła w tym dniu góry, dlatego obecny Piet de Weerd machnął ręką i powiedział, że w takich warunkach nie ma co liczyć na lot ptaków wynoszący 560 km. Jak bardzo mylił się, przynajmniej co do gołębi Fulgoni, pokazała lista nagród z 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 i 30 miejscem, w porównaniu z 1.165 gołębiami, gdzie na 13 biorących udział, 12 zdobyło nagrodę). Ale powróćmy do współczesności.

Obecny ród
Również wśród obecnych zdobywców sukcesu napotyka się regularnie stare gatunki. Oczywiście nie są one w pełni zachowane, lecz stale poddawano zmianom hodowlanym. Tak powstały gołębie Noel Peiren i Pilipa Herbots, z którym od lat istnie wspaniały kontakt i od którego corocznie dwaj lub trzej synowie lub córki absolutnych asów są sprowadzane i sprowadzane pod kątem hodowlanym. O tych, które zachowują się odpowiednio, można przeczytać w opisach ilustracji gołębi osiągających sukces. Gołębie udowadniają, jak idealnie Rasa Muszkieterów uzupełnia się z innymi i jak potomstwo jest w stanie ruszyć do drogi.

Sukcesy roku 1999

Znane dotąd:
1. „1 niemiecki Mistrz miesiąca lipca”
1. Mistrz Powiatu w KV 40
1. Powiatowy Mistrz Pucharu w sprincie
1. Mistrz Prędkości Lotu (3 najlepsze)
2. Związkowy Mistrz lotu Zwrotnego
1.Mitrz Pucharu lotu zwrotnego (5 najlepszych)

1.Mistrz „Gołębi pocztowych” (69/70)
1. Najlepszy Ptak lotu zwrotnego (12/12)
1.., 3.., 4.., 5 itd. Najlepszy ptak w zakresie prędkości lotu
2.. 3.. 4.. 6.. 7. najlepszy ptak KV

Podobnie wyglądają również sukcesy poprzednich lat. Niestety w tym roku nie udało się osiągnąć mistrzostwa ani związku ani okręgu. Tak samo było w latach ’91, ’93, ’95 i ’98. W innych latach, ze względu na plan podróży lub przebyte loty, plasowali się Heine i Johannes Fulgoni zawsze na pierwszych miejscach (92.4 mistrz związku w 9 okręgu (5.500 członek/’94, 1/97; 7.) Również znaczące jest, jak silne są gołębie Fulgoni na odcinkach średnich i długich.

Kilka cytatów Fulgoniego

„Należy dać szansę każdemu gołębiowi! Nagrody tylko młodych ptaków mówią niewiele, ponieważ często późniejsze asy poprzestają na jednej lub dwóch nagrodach.”
„Samiec nigdy nie może być najedzony do syta, ponieważ wówczas jest ociężały. Trzeba mieć w tym względzie wyczucie!”
„Nasze gołębie wykazują szczególne cechy na średnich i dużych dystansach. Widać je również w wynikach naszych regionalnych lotów. Gdy wybiera się tylko dobre i doświadczone samce, wówczas są one na szczycie i oto właśnie chodzi. Na co to wszystko, jeśli na początku sezonu jest się u szczytu a na koniec niczym.”
„W budapeszteńskim locie na 900 km wystartowało 6 naszych gołębi. Chociaż ogłoszono, że ze względu na pogodę nie ma co liczyć wieczorem na gołębie, brakowało nam tylko trzech, a następnego ranka zjawiły się następne trzy. Konkurs zakończył się dopiero w następny wieczór jeszcze z 25%. Kiedy zabrałem samce, skończyło się na łzach, gdyż utraciły one bardzo na wadze. Rzadko korzystałem z takich lotów, tego nie należy robić gołębiom. Należy poprzestać na 700 do 800 km. Gołębie muszą mieć szansę powrotu wieczorem do gołębnika.”
„W każdym życiu dąży się do tego, by żyć w parze i się rozmnażać. Jest dla nas zrozumiałe, że samce jesienią stawiają na nogi swoje potomstwo”.
„Piet de Weert uważał podczas jednej ze swoich wizyt, że ja powinienem „56” sparować z jego własną matką. Ja jednak nigdy tego nie zrobiłem. Jestem przeciwny takiemu kazirodztwu. Linia tak, ale nie kazirodztwo.”
I może najładniejszy cytat:
„Mam 75 lat i mogę powiedzieć z przekonaniem, że jestem wdzięczny gołębiom za tak pełne życie. Nie myślę tu tylko o sukcesach, o wiele bardziej natomiast o przyjaźniach, które dzięki gołębiom zawarłem. Poznałem niezliczoną ilość miłych ludzi, których bez gołębi nigdy nie byłoby mi dane spotkać”.
1. zdjęcie:

1 miejsce H. i J. Fulgoni * Schwemker Ring 30 * 59846 Sundern * 25.07.99: lot regionalny „Amstetten” (643 km) na 12.382 gołębie * wystartowało 16 + 16 nagród: 10, 14, 23, 36, 40, 47, 47, 69 itd. = 90.293 punkty asowe

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Sob Gru 14, 2019 10:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Działania bojowe gołębi , filmik https://www.youtube.com/watch?v=sR5WxxK23O4

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
brotek
Dołączył: 14 Gru 2019
Posty: 1
WysłanyWysłany: Sob Gru 14, 2019 14:06
PostTemat postu : Re: Witam
Odpowiedz z cytatem

wow ! świetny link
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Sob Gru 28, 2019 13:53
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Współczesne dociekania na temat orientacji gołębia na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=dfM8aN7RDNc&fbclid=IwAR1AQ-AdggqVaj2lYOB-TJxAjeo1nxusKBPQog_rX91BgsJyZSrWPqQT37Y

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Sob Lut 01, 2020 17:22
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Gołębie cechy waleczne mają wzięcie ! .
Zamówienia gołębi młodych rosną lawinowo , dziękuję za zainteresowanie i dodam , że już tylko letnie będą do odstąpienia w cenie 5 +1= 1090 zł...
filmik https://www.youtube.com/watch?v=Pur6zdfL4AE&t=4s

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
andro
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 29
WysłanyWysłany: Nie Lut 02, 2020 9:04
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ryszard Tosnowiec napisał:
Gołębie cechy waleczne mają wzięcie ! .
Zamówienia gołębi młodych rosną lawinowo , dziękuję za zainteresowanie i dodam , że już tylko letnie będą do odstąpienia w cenie 5 +1= 1090 zł...
filmik https://www.youtube.com/watch?v=Pur6zdfL4AE&t=4s
OOOOOOOO,TO NA MLODE W TYM ROKU BEDZIEcala POLSKA sami mistrzowie,,,,,,,,, :D :) :shock:
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Ryszard Tosnowiec
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 1111
Skąd: Bogatynia
WysłanyWysłany: Nie Lut 02, 2020 16:37
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Cała prawda o gołębiach walecznych . filmik https://www.youtube.com/watch?v=V-DQWn3xLKs&list=UUQCCaXDo7PLL8iXdmRiR0qA

_________________
Wideofilmowanie i fotografowanie gołębi tel. 728 465 939

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autora Powrót do góry
hod123@
Dołączył: 31 Sty 2020
Posty: 2
WysłanyWysłany: Nie Lut 02, 2020 18:15
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

kolego Ryszard super link dzięki
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:    
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css